skip to Main Content
NAWIGACJA PO NAJMOWANIU: CO MUSISZ WIEDZIEĆ

NAWIGACJA PO NAJMOWANIU: CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Chcesz skorzystać z wynajmu i podpisać umowę najmu na wynajem mieszkania? Zanim wyciągniesz pióro, powinieneś wiedzieć kilka kluczowych rzeczy. Wejście w posiadanie odpowiedniej wiedzy może zapewnić, że otrzymasz dokładnie to, czego chcesz i na co zwracać uwagę.

Rodzaje umów najmu/dzierżawy

Kiedy będziesz gotowy do podpisania umowy na kropkowanej linii, najprawdopodobniej otrzymasz jeden z trzech różnych rodzajów umowy wynajmu:

Miesięczna umowa najmu

Te umowy najmu zazwyczaj nie zawierają określonego terminu, a najem trwa do momentu wystosowania przez Ciebie lub wynajmującego wypowiedzenia. Zawiadomienie musi zostać złożone w terminie określonym w umowie najmu, wynoszącym w wielu przypadkach 30 lub 60 dni.

Jednostronna umowa najmu

Jednostronna umowa najmu jest czymś niezwykłym, ale może być czymś, na co od czasu do czasu natrafisz. Istnieją pewne obszary kraju, w których są one w rzeczywistości nielegalne, więc będziesz chciał sprawdzić przed podpisaniem umowy, czy nie zaproponowano Ci takiej możliwości. Jest to jak dzierżawa miesięczna, ale wynajmujący pobiera opłatę za rozwiązanie umowy lub nie wypłaca kaucji, jeśli najemca wyprowadzi się przed upływem określonej liczby miesięcy.

Stała umowa najmu na czas określony

Najpowszechniejszym rodzajem umowy jest umowa na czas określony.

Jest to umowa najmu, która określa konkretny okres, np. rok lub kilka miesięcy. Te umowy ograniczają wynajmującego przed podwyższeniem czynszu lub zmianą jakichkolwiek zasad w trakcie trwania umowy najmu, a także określają zestaw warunków dla Ciebie, najemcy, takich jak daty płatności czynszu, to, co jest dozwolone i wiele innych.

Ważne części umowy najmu, które należy sprawdzić

Podpisanie umowy najmu może być przerażające, szczególnie jeśli jesteś nowym najemcą. Zanim się podpiszesz, upewnij się, że uważnie przyjrzałeś się sprawom, aby nie było żadnych niespodzianek. Poświęć czas i nie bój się zadawać pytań. W końcu zawierasz umowę, której będziesz musiał przestrzegać przez cały okres najmu.

Sprawdzić poprawność

Przy podpisywaniu umowy ważne jest sprawdzanie (i podwójna kontrola!). Upewnij się, że sprawdzasz poprawność swojego imienia i nazwiska, adresu mieszkania, ceny czynszu, opłat i usług komunalnych, za które jesteś odpowiedzialny, polityki palenia tytoniu i innych. Nie bój się prosić o wyjaśnienia, jeśli widzisz coś, co Cię niepokoi.

Uważaj na opłaty i kary.

W umowie dzierżawy należy również przedstawić wszelkie dodatkowe opłaty lub kary, które mogą wystąpić w okresie najmu. Opłaty za zwłokę w zapłacie czynszu, opłaty za pobyt zwierząt domowych, opłaty za sprzątanie po zakończeniu okresu najmu lub kary za zakłócające zachowanie lub szkody są często objęte umową najmu.

Zrozumienie Klauzuli Bezpieczeństwa

Życie toczy się w nowym mieście, co oznacza, że przed wygaśnięciem umowy najmu możesz udać się do nowego miasta. Wiele nieruchomości wymaga 30-60-dniowego okresu wypowiedzenia, jeśli zdecydujesz się na zerwanie umowy najmu wraz z wysoką opłatą karną (często od dwóch do trzech miesięcy czynszu), jak również przepadku kaucji.

Zapoznaj się z regulaminem podnajmu i gości.

Podnajem może sprawić, że warunki mieszkaniowe staną się bardziej elastyczne, szczególnie dla studentów. Jeśli uważasz, że będziesz musiał podnajmować w dowolnym momencie umowy najmu, sprawdź, co możesz, a czego nie możesz zrobić w ramach polityki podnajmu prowadzonej przez zarząd nieruchomości. Dodatkowo, wiele apartamentów w dzisiejszych czasach posiada ścisłe zasady dotyczące tego, jak długo możesz pozwolić gościom na pobyt i czy możesz umieścić swoje mieszkanie na liście apartamentów do wynajmu. Ważne jest, aby zrozumieć te warunki i nie rozmawiać o nich z właścicielem, ponieważ łamanie zasad może pociągać za sobą surowe kary i ewentualną eksmisję.

Dowiedz się więcej.

Masz zwierzę domowe lub myślisz o jego zakupie po wprowadzeniu się? Każdy apartament ma zazwyczaj polisę ubezpieczeniową, w tym opłaty, wynajem oraz informacje na temat sprzątania i konserwacji. Zapytaj, czy istnieją ograniczenia dotyczące zakazanych ras psów lub kotów, wagi lub gatunków. Możesz być bardzo podekscytowany doprowadzeniem swojego węża boa do nowego domu, ale Twój wynajmujący może nie być zachwycony tym pomysłem. W razie wątpliwości należy zapytać o szczegóły.

Zabezpiecz swój depozyt.


Najprawdopodobniej musiałeś zapłacić kaucję za wynajem. Upewnij się, że rozumiesz zasady i warunki, które Cię otaczają – w tym czy podlega zwrotowi i co jest potrzebne do odzyskania jej ( w całości lub w części), jeśli wyprowadzisz się w przyszłości. Po podpisaniu umowy najmu upewnij się, że otrzymasz kopię do osobistego wglądu, aby uniknąć nieporozumień z twojej strony lub z twojego wynajmującego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top